بلاگ

۵ راز کاربردی از استاد شطرنج در بازارهای مالی

جوش مانیون یک استاد بین‌المللی شطرنج بود. او در میان برترین شطرنج بازان  ایالات متحده آمریکا قرار داشت. او آشناییش با شطرنج را یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیتش در کسب‌وکار می‌داند. از بسیاری از درس‌هایی که از شطرنج یاد گرفته برای هدایت و مدیریت کسب وکارش استفاده می‌کند.

مانیون می­گوید: “شطرنج ابزاری بود که دقت زیادی را در من به وجود آورد تا هنگام مواجهه با مشکلات راه حل مناسب را پیدا کنم و باعث نزدیکی من به کسب‌ و کار و زندگی‌ام شد.” فراچارت این پنج راز برای بازارهای مالی مدلسازی کرده که قطعا راهگشای معاملات شما خواهد بود.

۱-اگر حرکت خوبی به ذهنتان رسید، صبر کنید. بهتر از آن نیز خواهد آمد.

مانیون می‌گوید شطرنج ­بازان بی ­تجربه به فرصتی که به دست می‌آورند به سرعت چنگ می‌اندازند تا بتوانند سرباز حریف را بگیرند، و چون این حرکت را مشخص کرده‌اند به دنبال حرکت دیگری نمی‌گردند. در بازارهای مالی نیز باید مطمئن شد که همه جوانب را خوب دیده‌ایم و طبق مجموعه کاملی از اطلاعات در اختیار داریم کار خود را جلو ببریم. باید یادمان باشد همیشه اولین چیزی که به سراغمان می‌آید بهترین چیز نیست.

۲-برای برد لازم است بسیاری از حرکت­‌های آینده را برنامه­‌ریزی کرد.

وقتی مهره ای را در شطرنج جابه جا میکنید باید برای چند حرکت بعدی برنامه داشته باشید. در بازارهای مالی نیز وقتی معامله ای انجام میدهید باید برنامه داشته باشید باید اگر تحلیل شما غلط بود برنامه داشته باشید باید برای خروج خود برنامه داشته باشید. باید برای حد سود برنامه داشته باشید.

۳-در شطرنج، باید زمانتان را مدیریت کنید، در غیر این صورت می­بازید.

در بازی شطرنج زمان محدودی وجود دارد که بتوان چند حرکت خوب را ایجاد کرد. و نباید زمان را از دست داد، چون در این صورت بازی را هم باید واگذار کرد. کنترل زمان در بازارهای مالی نیز یک امر حیاتی است. وقتی وارد معامله ای می شوید باید برای خروج خود زمان داشته باشید. به عنوان مثال من این سهم را می خرم برای سه ماه آینده که به سود بنشیند اگر این سه ماه شد سه سال دیگر آن سهم ارزش و توجیه خواب پول را ندارد و شما عملا باخته اید. شخصی را به یاد دارم که سهامی را خریده بود و بسیار برای آن تبلیغ میکرد تا اینکه سهم بعد از کمی افرایش وارد روند نزولی خود شد وقتی آن شخص را دیدم گفت من این سهم را برای بچه هایم خریده ام و سهم خوبیه و توجیهی از این قبیل.

۴-هرآنچه نیار دارید بر روی تخته است.

کل اطلاعاتی که یک شطرنج باز برای ادامه بازی نیار دارد بر روی تخته شطرنج است و همچنین کل اطلاعاتی که یک تحلیل گر بازارهای مالی به آن نیاز دارد درون چارت نهفته. سعی کنید خود را از حواشی بازار و شایعات دور نگه دارید تمام آنچه لازم است بر روی چارت منعکس شده.

۵-مواظب حرکات پنهانی حریف مقابل باشید.

بسیاری از شطرنج بازان حرفه ای با حرکاتی خاص حریف مقابل را فریب میدهند به عنوان مثال چند مهره خود را به شما می بازند تا ذهن شما را منحرف کنند. در بازارهای مالی این مورد به فراوان وجود دارد. کسانی که منابع عظیم مالی دارند گاها قیمت ها را به سمت و سویی می برند که سرمایه گذاران کوچک را فریب دهند در بورس تهران صف های فروش و خرید بی دلیل نمونه آشکار این مورد است یا زدن حدضرر معامله گران و بعد حرکت قیمت در جهتی که مد نظر شما بوده (به علت نا مناسب بودن مکان حد ضرر)

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید