بلاگ

۱۲۰ ساعت بعد از ضرر معامله نکنید

مطلبی که امروز برای شما آماده کردیم یک مطلب کاملا علمی و اثبات شده با توجه به تجربیات عینی افراد در مارکت است. قطعا بارها برای شما پیش آمده که بعد از ضرر در بازار دست به حرکات انتحاری زده و با گرفتن حجم های بالا قصد انتقام گرفتن و برگرداندن ضرر معامله قبلی کرده اید.
در چنین مواردی طبق تجربه، کمتر از ده درصد مواقع امکان جبران وجود دارد و بالای 90 درصد معامله بعدی نیز در ضر فرورفته و حساب شما در معرض خطر قرار می گیرد.
وقتی که شما معامله ی ضرردهی انجام می دهید نوعی غم سراسر وجود شما را فرا می گیرد. غم فاکتوری است که به دنبال خود استرس و اضطراب را نیز به همراه دارد و مجموعه این عوامل باعث میشود که غلط ترین کار را در بدترین موقع انجام دهید. یعنی در زمان نامناسب عکس العمل نا مناسب.
طبق تحقیقی که محققان بلژیکی انجام داده اند در میان 27 نوع احساس، غم بیشتر از همه طول می کشد تا آثار هورمونی آن در بدن محو یا کمرنگ شود در حالی که شرم، شگفتی، ترس، انزجار، بی حوصلگی، خشم یا احساس آرامش، گذرا تر هستند.

خلاصه ای از نتیجه این تحقیق که در شماره بهار مجله Motivation and Emotion به چاپ رسید که مدت زمان تداوم احساسات مختلف در جدول زیر آمده:

همانطور که مشاهده می کنید 120 ساعت طول می کشد تا غم در بدن از بین برود و نسبت به سایر احساسات در رتبه خیلی بالاتری قرار دارد. می بینید که چقدر این موضوع مهم است که بعد از ضرر سنگین در بازارهای مالی حداقل تا 120 ساعت (معادل پنج روز) معامله ای انجام ندهید تا ذهن شما آرام شود و آثار سوء ناشی از غم در شما کم و از بین برود.

سایر احساسات به شرح زیر است:

شماره نوع احساس مقدار ماندگاری واحد
1 غم 120 ساعت
2 نفرت 60 ساعت
3 شادی 36 ساعت
4 درماندگی، امید، اضطراب، ناامیدی و خشنودی 24 ساعت
5 حسادت 15 ساعت
6 آرامش 8 ساعت
7 اشتیاق 6 ساعت
8 ستایش و قدردانی 5 ساعت
9 استراحت و آسودگی 4.3 ساعت
10 گناه 3.5 ساعت
11 استرس 3 ساعت
12 غرور 2.6 ساعت
13 گیج و منگی 2.5 ساعت
14 عصبانیت، بی حوصلگی و تعجب 2 ساعت
15 تحریک 1.3 ساعت
16 ترحم 1.3 ساعت
17 تحقیر 48 دقیقه
18 ترس 42 دقیقه
19 شرم و انزجار 30 دقیقه
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید