بلاگ

مانند سامورایی‌ها معامله کنید

این مقاله حاصل ایده‌ای است که از مقالۀ McCall با عنوان «انضباط جنگاورانه در معاملات» اقتباس‌شده و در دسامبر سال 1994 در مجلۀ تجزیه‌ و تحلیل فنی سهام و کالا منتشرشده است. ما می‌توانیم با بررسی چگونگی مبارزۀ سامورایی‌ها، آموزه‌های زیادی در مورد کنترل استرس معاملاتی بیاموزیم. او مخفف روش خود را  ACTION نامید که مشتمل بر شش بخش است.

A Accept all possible losses before entering the battle 1
C Center yourself in mind, body and spirit 2
T Trust your inner skills and intuition 3
I Imagine victory clearly 4
O Only exist in the present to conquer fear 5
N Never stop a course of action once you have begun 6

 

1-قبل از ورود به نبرد، تمام زیان‌های ممکن را بپذیرید. مک کال بیان می‌دارد که سامورایی‌ها مرگ را به‌عنوان نتیجۀ احتمالی نبرد می‌پذیرند. این مسئله اعتمادبه‌نفس برای واکنش‌های شجاعانه را بالا می‌برد و تردیدها را می‌زداید. اگر می‌دانید در حال رفتن به سمت مرگ هستید، ممکن است از مبارزه منصرف شوید.

تصدیق کنیم و بپذیریم که هر معامله می‌تواند منجر به زیان شود، نتیجتاً برای آن تدبیری بیندیشیم. این مسئله باعث اعتمادبه‌نفس شما در انتخاب سهام مناسب و شایسته می‌شود.

 

2-تمرکز ذهنی، روحی و روانی داشته باشید. مک کال توضیح می‌دهد که تمرینات تنفس عمیق باعث آرام کردن اعصاب می‌شود و ممکن است به غلبه بر هیجان یا ترس کمک کند. این تمرینات همیشه قبل از مصاحبه رادیویی به من کمک می‌کند تا آرام شوم.

 

3-به مهارت‌های درونی و بینش خود اعتماد کنید. اغلب صدای درونی به من می‌گوید که از سهام خارج شو؛ زیرا قیمت‌ها به سمت نزول تغییر جهت خواهد داد. زمانی که بر اساس این صدای درونی عمل می‌کنم، عملکرد خوبی دارم. نادیده گرفتن آن‌ها باعث آسیب‌های معاملاتی شده است.

مک کال می‌گوید که شما نه‌تنها باید به ابزارهایی که از آن استفاده می‌کنید اعتماد کنید، بلکه باید به بینش خود نیز باورمند باشید. اگر به اسلوب خود بدگمان هستید، آن را تجزیه کنید و بررسی نماید که این اسلوب چقدر کارایی دارد. اگر این سیستم از نتایج بد در عذاب است، شاید زمان تنظیم موتور آن فرارسیده باشد. طول می‌کشد تا مطمئن شوید که ابزار مورداستفاده به‌درستی کار می‌کند. اگر نمی‌توانید به صدای درونی خود (بینش) گوش دهید، تا زمانی قادر به انجام آن شوید از معاملات کاغذی استفاده کنید.

4-موفقیت را تصور کنید. این موضوع را در بسیاری از مقالات روانشناسی خوانده‌ام. راه دیگر برای بیان آن تفکر مثبت است. تصور کنید که نتیجه مثبت است و این چیزی است که به دست می‌آورید. ممکن است قبل از پیروزی سه سال زیان کنید، اما امیدوار باشید و از تلاش دست برندارید.

آگاهی اوقات زیان در معامله تنها باعث ناخرسندی نمی‌شود، بلکه ممکن است معاملات بالقوۀ سودآور خود را تخریب کنید. اگر فکر می‌کنید که این معامله با زیان پایان می‌یابد، پس‌ازآن خارج شوید.

5-بر ترس غلبه کنید. مک کال اعتقاد دارد که ترس منجر به تجزیه‌وتحلیل بیش‌ازحد و افراطی می‌شود، در مورد آن مطمئن نیستم؛ اما احتمالاً درست است. این گمان ثانویه نقشی ویرانگر در سیستم تنظیم‌شدۀ شما بازی می‌کند. به مهارت‌ها و ابزارهای خود اطمینان ‌کنید و تردیدها، دودلی‌ها و رفتارهای تکانشی که معامله را دشوار می‌سازد بکاهید.

بر روی معاملات خود متمرکز شوید، نه بر روی آنچه ممکن است یا ممکن نیست اتفاق بیفتد. شما نمی‌توانید کنترل کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد، اما می‌توانید به آنچه اتفاق می‌افتد رسیدگی کنید. من حدس می‌زنم این وضعیت بسیار شبیه ترس از پرواز است. به پایان خوب تمرکز کنید که پس از سقوط هواپیما، همسر سابق شما تنها یک سکه از اموال شما را تصاحب کند!

6-هنگامی‌که کار را آغاز کرده‌اید، هرگز خط‌مشی خود را معلق نکنید. بازهم این موضوع مکرر آمده است. معامله‌گران موفق عاشق تکمیل نقشه‌های خود هستند. اگر شجاعت ورود به معاملات دارید، بازی را پایان دهید. برای معاملات خود پلن بکشید و با پلن خود معامله کنید. اگر در مورد شروع معامله شک و تردید دارید، معامله نکنید. فقط برای عدم معامله بهانه نیاورید. اگر عقیده دارید با این معامله یک پیروزی بزرگ در انتظار شما است، اجازه دهید این اتفاق بیفتد.

آن‌هایی که شش اصل سامورایی را به کار بگیرند، می‌توانند معاملات خود را بهبود ببخشد. برای زیان آماده‌باشید. در هنگام معامله آرام باشید. به خودتان و ابزارهایتان اعتماد کنید. تصور کنید معامله‌گری برنده هستید. به معاملات خود تمرکز کنید و به این‌که ممکن است چه اتفاقی رخ دهد بی‌اهمیت باشید. معاملات خود را به اتمام برسانید. به سرمایه و پول تمرکز نکنید؛ بلکه به کیفیت و عملکرد معاملات توجه کنید تا به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید